فیلتر هوای خودرو پلی یورتانی چگونه عمر موتور را افزایش می دهد؟

مقدمه:

همانطور که انسان برای تنفس به اکسیژن نیاز دارد، خودرو نیز برای کارکرد فرآیند احتراق به هوا نیاز دارد. برای کارکرد موتور خودرو به سه چیز نیاز است: جرقه، سوخت و هوا. شمع‌ها مخلوط سوخت را مشتعل می‌کنند و هوا برای سوزاندن سوخت مورد نیاز است. فیلتر هوا تنها چیزی است که بین موتور و هوای کثیف بیرون قرار می‌گیرد. از آنجایی که ذرات زباله مانند گرد و غبار، برگ و حتی حشرات می‌توانند وارد موتور شوند و در نتیجه باعث آسیب و اختلال در عملکرد موتور شوند، استفاده از فیلتر هوا می‌تواند از ورود این ذرات خارجی به موتور جلوگیری کند. فیلترهای هوای خودرو برای جلوگیری از ورود ذرات زباله‌های مضر به موتور طراحی شده‌اند. با این حال، از آنجایی که فیلتر هوا زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کند، ممکن است مسدود شود و وقتی این اتفاق می‌افتد، هوای کافی برای عملکرد خودرو از موتور گرفته می‌شود. با پیشرفت فن آوری‌های مدرن، اکنون می‌توان فیلترهای هوایی را خریداری کرد که قابل شستشو، روغن کاری مجدد و استفاده مجدد هستند و در دراز مدت در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کنند. برای اینکه هوا از فیلتر عبور کند، یا باید تعداد زیادی سوراخ میکروسکوپی در فیلتر وجود داشته باشد یا اینکه سوراخ‌ها به اندازه کافی باز باشند تا هوا از آن عبور کند. اما برای اینکه فیلتر هوا از ورود کثیفی به موتور جلوگیری کند، سوراخ ها نمی‌توانند خیلی بزرگ باشند. فیلترها باید این تعادل را به درستی انجام دهند و از آنجا که از کاغذ چین دار در ساخت خود استفاده می‌کنند، از بسیاری جهات محدود هستند. از آنجایی که فیلتر هوای کاغذی کثیفی را جمع‌ آوری می‌کند، پر می‌شود و خواص فیلتراسیون آن به شدت کاهش می‌یابد و بنابراین نیاز به تعویض دارد. فیلترهای هوا کاغذی دور ریخته می‌شوند و جایگزین می‌شوند، این نه تنها هزینه بیشتری دارد بلکه زباله بیشتری ایجاد می‌کند. فیلترهای فوم پلی یورتان عمدتاً در وسایل نقلیه استفاده می‌شوند زیرا در مقایسه با کاغذ و سایر فناوری های فیلترینگ، آن ها در به دام انداختن خاک و زباله بهتر عمل می‌کنند. فیلترهای فوم پلی یورتان جریان هوا را بدون ایجاد افت فشار مربوطه به حداکثر می‌رسانند. راندمان تمیز‌‌‌کردن افزایش یافته و تحمل بار قابل توجه گرد و غبار آن ها به این معنی است که آنها یک انتخاب ایده‌آل برای فیلترینگ هستند. فیلترهای فوم هوا که اغلب برای رالی های خارج از جاده و سایر فعالیت های موتوراسپورت انتخاب می‌شوند، ظرفیت بیشتری برای فیلتر‌‌کردن نسبت به همتایان خود دارند.

 

عملکرد فیلتر هوا :

فیلتر هوای شما می‌تواند تفاوت زیادی در عملکرد ماشین شما ایجاد کند. فیلتر هوای تمیز و فیلتری که به درستی نصب شده باشد، باعث افزایش مصرف سوخت، افزایش عمر موتور، کاهش آلاینده‌ها و افزایش شتاب می‌شود. یک موتور احتراق داخلی برای اینکه کار کند باید تقریباً ۱۰۰۰۰ لیتر هوا را با هر لیتر سوخت مخلوط کند. هوا از طریق فیلتر هوا وارد موتور می‌شود. بدون ورودی هوای کافی، مخلوط سوخت بسیار غنی از سوخت خواهد بود، بنابراین به درستی نمی‌سوزد و موتور از اکسیژن مورد نیاز خود محروم می‌شود. اکثر سازندگان توصیه می‌کنند فیلتر هوای خود را هر ۱۲۰۰۰ مایل (تقریبا ۱۹۰۰۰ کیلومتر) یا هر ۱۲ ماه یکبار تعویض کنید. با این حال، اگر در یک منطقه کشاورزی یا هر منطقه‌ای با گرد و غبار یا ناخالصی زیاد در هوا زندگی می‌کنید، باید فیلتر هوای خود را بیشتر تعویض کنید.

دلایل تعویض فیلتر هوا:

در اینجا هفت مشکل متداول وجود دارد که با تعویض فیلتر هوا قابل حل است:

فیلتر هوای خودرو پلی یورتانی چگونه عمر موتور را افزایش می دهد؟

دلایل تعویض فیلتر هوا:

در اینجا هفت مشکل متداول وجود دارد که با تعویض فیلتر هوا قابل حل است:

۱-صداهای عجیب موتور:

هنگامی که خودروی شما در حال حرکت است یا ساکن است، باید ارتعاشات نرم یک موتور کارآمد را احساس کرده و بشنوید. اگر متوجه صداهای غیرمعمول بشنوید، این نشان می‌دهد که موتور جریان هوای کافی را دریافت نمی‌کند، به این معنی که فیلتر هوای شما باید تعویض شود. چیزی که در واقع در موتور شما اتفاق افتاده این است که فیلتر هوا کثیف یا مسدود شده است. این موضوع، جریان هوا را کاهش می‌دهد و مخلوط هوا و سوخت را تغییر می‌دهد. مخلوط سوخت غنی یک باقیمانده دوده سیاه ایجاد می‌کند که شمع ها را می‌پوشاند. شمع‌های کثیف نیز می‌توانند باعث ایجاد مشکل در استارت زدن خودرو و روشن نشدن آن شوند.

۲-کاهش عملکرد خودرو:

آیا وقتی پدال گاز را فشار می‌دهید ماشین شما به طور معمول پاسخ می‌دهد؟ یا کند است؟ اگر دومین مورد باشد، احتمال زیادی وجود دارد که فیلتر هوای کثیف مانع از دریافت هوای تمیز موتور شما برای عملکرد بهینه شود. تعویض فیلتر هوا می‌تواند این مشکل را به سادگی برطرف کند.

۳-کاهش مصرف سوخت:

کاهش مصرف سوخت نشانه واضحی از بد یا کثیف بودن فیلتر هوا است. فیلتر هوای بد یا کثیف جریان هوا را محدود می‌کند و اکسیژن موجود در مخلوط را کاهش می‌دهد. موتور شما این را با مصرف سوخت بیشتر جبران می‌کند تا قدرت کافی برای حرکت در همان مسافت یا سرعتی که می‌توانید با یک فیلتر تمیز انجام دهید، تولید کند.

۴- دود سیاه یا شعله در اگزوز:

هوای ناکافی به این معنی است که موتور شما روی مخلوطی پر از سوخت کار می‌کند که قبل از ورود به اگزوز به طور کامل نمی‌سوزد و به عنوان یک پسماند، دوده سیاه از خودرو خارج می‌شود. از طرف دیگر، گرمای موجود در اگزوز ممکن است سوخت نسوخته را مشتعل کند و باعث ایجاد شعله در انتهای اگزوز و صدای ترکیدن شود.

۵-بوی بنزین در اگزوز:

اگر هنگام استارت زدن خودرو بوی بنزین را حس کردید، به این دلیل است که هوای ناکافی وارد سیستم تزریق سوخت می‌شود و سوخت نسوخته اضافی از طریق لوله اگزوز از خودرو خارج می‌شود. وقتی فیلتر هوا را تعویض می‌کنید، بو باید از بین برود.

۶-فیلتر هوا کثیف به نظر می رسد:

یک فیلتر هوا با انباشته شدن گرد و غبار و کثیفی به مرور زمان تیره می‌شود.

۷-بررسی چراغ موتور روشن:

تامین ناکافی هوا می‌تواند منجر به تجمع رسوبات کربن در موتور شود که در نهایت باعث روشن شدن چراغ چک موتور شما می‌شود. اگر چراغ روشن شد، فیلتر هوای خود را بررسی کنید تا ببینید آیا قبل از اجرای سایر عیب یابی نیاز به تعویض دارد یا خیر.

انتخاب فیلتر هوایی با کارایی بالا یک تصمیم مهم است که می‌تواند بر عملکرد، کارایی و طول عمر موتور خودروی شما تأثیر بگذارد. با وجود فیلترهای هوای زیاد خودرو، دانستن اینکه کدام را انتخاب کنید می تواند گیج کننده باشد.. نوع فیلتر هوای مورد نیاز شما به مدل و ساخت خودروی شما بستگی دارد. اگر می‌دانید وسیله نقلیه شما به چه‌ چیزی نیاز دارد، می‌توانید با جستجوی یک تطابق مناسب، روند انتخاب را محدود کنید.

 

اگر شما هم قصد خرید فیلتر هوای پلی یورتانی دارید میتوانید برای انتخاب  داشتن انتخابی درست تر و بهتر  از راهنمای انتخاب ، خرید و تعویض  فیلتر هوای مناسب برای خودرو استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *