تأثیر فیلتر هوای ساخته شده از فوم پلی‌یورتان بر عملکرد و کارایی خودرو

فوم فیلتر هوا یک جزء حیاتی در سیستم‌های فیلتر هوا است، زیرا برای فیلتر و تصفیه هوا قبل از ورود به سیستم عمل می‌کند. فوم فیلتر هوا با به دام انداختن و حذف گردوغبار، گرده و سایر آلاینده‌ها، اطمینان می‌دهد که هوای توزیع شده تمیز و عاری از ذرات مضر است. هنگامی که از فوم فیلتر هوا باکیفیت بالا در سیستم‌های فیلتر هوا استفاده می‌شود، می‌تواند کارایی کلی سیستم را بهبود بخشد و مصرف انرژی را کاهش دهد. این به این دلیل است که فیلترهای هوای تمیز جریان هوای بهتری را فراهم می‌کنند و از کار سخت‌تر از حد لازم سیستم جلوگیری می‌کنند. به نوبه خود، این می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی و کاهش اثرات زیست‌محیطی شود.

اهمیت فوم فیلتر هوا در صنعت خودرو:

در صنعت خودروسازی، فوم فیلتر هوا نقش حیاتی در عملکرد و طول عمر موتورها دارد. وظیفه اصلی فیلتر هوا در یک وسیله نقلیه جلوگیری از ورود گردوغبار، کثیفی و زباله به داخل موتور است که می‌تواند باعث سایش و آسیب قطعات داخلی شود. این به نوبه خود می‌تواند منجر به کاهش عملکرد موتور، افزایش مصرف سوخت و حتی خرابی موتور شود. فوم فیلتر هوا باکیفیت بالا برای حفظ عملکرد بهینه موتور و تضمین طول عمر طولانی برای وسیله نقلیه شما ضروری است. با انتخاب فوم فیلتر هوای مناسب، می‌توانید خطر آسیب‌دیدن موتور را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید و از مزایای آن لذت ببرید.

مزایای کلیدی فوم در مقابل فیلتر پلیسه دار کاغذی:

 

۱. مساحت سطح:

همیشه باید بزرگ‌ترین فیلتر ممکن انتخاب شود تا بیشترین مساحت سطحی که کمترین افت فشار را ایجاد می‌کند به دست آید. با افزایش سطح، مقدار افت فشار کاهش می‌یابد، به این معنی که هوای تمیز با جریان آزاد بیشتری می‌تواند وارد سیستم ورودی شود، در نتیجه بازده حجمی موتور افزایش می‌یابد. فیلترهای پلیسه دار همیشه سطح کلی بیشتری نسبت به یک فیلتر فومی با ابعاد یکسان دارند. این به دلیل ماهیت ساختار بسته پلیسه است که در مقایسه با مشخصات صاف یکنواخت فیلترهای فومی، به‌دقت به شکل «زیگزاگ» تا شده است. در ابتدا ممکن است ازنقطه‌نظر فیلتراسیون این یک مزیت بزرگ به نظر برسد، بااین‌حال، سطح مقطع بزرگ‌تر فوم با مهار ذرات کثیفی با اندازه‌های مختلف در سراسر لایه‌های فوم، کمبود سطح را جبران می‌کند، درحالی‌که برای فیلترهای پلیسه دار فیلتراسیون روی سطح بسته پلیسه، با فضای کمی برای جابه‌جایی ذرات از طریق محیط فیلتر انجام می‌شود.

۲. عملکرد فیلتر:

اگر قرار باشد ذرات راه خود را به قسمت داخلی موتور پیدا کنند، افزایش قابل توجهی در سایش موتور تحت بازرسی مشاهده می شود. به دلیل داشتن سطح بیشتر فیلترهای پلیسه دار، این بدان معناست که فیلترهای جدید افت فشار کمتری نسبت به یک فیلتر فوم معمولی دارند. با این حال، این به خطر افتادن بازده فیلتر است که ممکن است منجر به سایش زودرس موتور شود. عملکرد اولیه بدون بار فیلترهای پلیسه دار تا حدی بهتر از معادل های فوم است، با این حال وقتی ذرات شروع به جمع شدن در بین فرورفتگی های بسته پلیسه می کنند، این امر باعث مسدود شدن ناحیه جریان بالقوه می شود، در نتیجه عملکرد را کاهش می دهد. فیلترهای پلیسه دار در مهار ذرات بزرگ خوب هستند و جریان آزادتری دارند، اما به ذرات کوچکتر اجازه عبور می دهند که از طریق آن باعث افزایش سایش موتور شود. به طور خلاصه، فیلترهای پلیسه دار عملکرد بهتری نسبت به فیلترهای فوم جدید دارند، اما از آنجایی که آلودگی از طریق استفاده ایجاد می شود، فیلترهای فوم به دلیل ظرفیت بارگیری گرد و غبار بیشتر می توانند عملکرد بهتری داشته باشند.

۳. عمر فیلتر:

مزیت هر دو فیلتر فوم و پلیسه دار این است که آنها اقلام قابل سرویس هستند و هر دو نیاز به دفع فیلترهای زیادی را در مقایسه با یک عنصر کاغذ OEM یا مواد بافته شده مصنوعی کاهش می دهند. با توجه به ماهیت عملکرد هر دو نوع فیلتر، باید طبق دستورالعمل های تعیین شده و با استفاده از محصولات صحیح به درستی تمیز و روغن کاری شوند. این هم برای راندمان فیلتراسیون و هم برای وضعیت کلی خود فیلتر بسیار مهم است. در صورت استفاده از محصولات غیر توصیه شده، ممکن است به فیلترها آسیب برساند و کارایی را کاهش دهد یا بدتر از آن به موتور شما به دلیل زباله های ناشی از تجزیه فیلتر آسیب برساند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با فوم فیلتر هوای پلی یورتانی، می توانید مقاله مزیت مهم استفاده از فیلتر هوای ساخته شده با پلی یورتان را مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *